Mart Aydabir -” Çocuklarımızdan Ödünç Aldığımız : Çevre “

09. Mar, 2010 , in Aydabirler

Merhaba sevgili ODTÜ’lüler,

Adana’da yaşamım 30 yılı yeni aştı, tabii ‘life after ODTÜ’ daha da çok yıl…(‘olgunlaşmış’ yaşlarda olanlar için bir not: ‘is there life after love?’ şarkısına atfen, elbetteJ).

Bu şehirdeki 30 yılımda çeşitli ‘ODTÜ’lüler birleşin’ atakları yaşadım. Birinde ben de biraz el vermeye çalıştım, tutmadı. Ama bu seferki, eminim, çok daha uzun ömürlü ve verimli olacak, zira ekip enerjik, hevesli ve de sebatkâr…

Mart aydabir’i için 9 Mart’da Green Park seçilmişti. Biraz şehir dışı ama rahat bir mekan. Ben torpilli gittiğim için erken vardım, yönetim kurulu gelmişti, ve bir telaş… Yavaş yavaş katılım tamamlandı ve katılım Mersin grubu ile daha da keyifli oldu.

Seminer, ders gibi eğitimler verdikten sonra bazen eğitilene sorarım: ‘Şimdi buradan çıkarken TEK bir şey götürecek olsanız neyi alırdınız?’ diye… Cevaplar benim kendimi de değerlendirmeme yarar. Aynı soruyu Mart aydabir’i için katılanlara sormak isterdim, ama ben kendi sepetimdekileri tek’e indiremiyorum.

Çünkü, gecenin ‘bende kalanları’ çok:

  • Uzun süredir dinlemediğim(nedense) Abba şarkıları (kaynak: Sacid Aker bilgisayarı)
  • İthal malı tohum konusunun giderek daha çok tartışıldığı bir zamanda önemli bir hareket: Ekolojik yaşamı destekleyen ‘Ekolog’ derneği hakkındaki ilgi ile izlediğimiz sunum: konuk Mersin Mezunları Derneği’nin Başkanı Alper Girgeç’den.
  • ” Çocuklarımızdan Ödünç Aldığımız: Çevre’ sunumu. Bu vesile ile çevre dertlerinin kesin çaresini de öğrendik, gelmeyenlere de faydalı olmak adına açıklayalım: nüfusu azaltmakJ. ‘En az üç yapın’ diyenler duymasın…(çözüm otoritesi: Ahmet Börüban)
  • Kommer’in arabasının kritik ve mübarek parçası ile tanışma ve istisnasız herkesin resim çektirmesi… Amerikan büyükelçisi Komer’in arabasının ODTÜ’de yakılması olayı 68 kuşağının ilk akla gelen sembol eylemidir sanırım.…Parçanın ‘kritik’ olması, yokluğu durumunda arabanın çalışamayacağından. Elzem bir parça imiş ve Ahmet Bey parçanın ne olduğunu söylemişti bana. Lakin arkadaşlar, 35 senelik şoför olan bendenizin kaldırıp kondurmaktan başka bir araba bilgimin olmadığı belli oldu.
  • Samsun ile Sinop arasında Siirt’in olduğunu öğrendiğimiz ve kazananlara ODTÜ mug’u verilen oyunumuz, ki bence çok güzeldi. Bu arada belirtmeliyim: Ekip tarafından seçilen oyunları ikidir çok özgün buluyorum,  kim(ler) seçiyorsa tebrikler.
  • Kadın çalışmaları ile ilgilendiğimi söylediğim için beni eşleri ile tanıştırmaktan ‘imtina’ edeceklerini söyleyen bazı(tabii erkek) mezunlarJ (Neyse ki diğer ilgi alanım enerji konusuna takılan olmadı).

Tabii bu kadar çekici programı bir toplu resimle ve geç bir saatte bitirdik. Yönetim kurulu üyesi bazı arkadaşların: ‘Niye bizim aydabirler geç bitiyor?’ diye kendi aralarında sormaları da günün son şakası… Cevabım: Siz bu kadar eğlence bulursanız biz de kalırız arkadaşlar!  Zaten hepsi hepsi ayda bir…

Sevgili genç başkan benden bir Mart aydabir’i hakkında  bir şeyler yazmamı istediğinde ona cevaben ‘bende laf çok’ gibi bir şey karalamıştım…Evet bende laf çok ama okuyanı bıktırmamak da önemli kural…

Nice aydabir’lerde keyifle buluşmak ümidi ile hepinize sevgiler. nazan.

Z. Nazan (Karavelioğlu) Alparslan, Math ‘75

Fotoğraflar için:

http://www.odtuadanamd.org/galeri-2/subat-aydabir/

Yorum Yaz